HTML iskola
 
Magamról
Diploma
Házi dolgozatok
Sakk
HTML iskola
Referenciák
Linkek

Bevezető

Az alábbi oldalakon egy kis HTML-tanfolyamot igyekeztem összeállítani. Nyilván sokan vannak, akik ugyan foglalkoznak hobbiszinten honlapok készítésével, mégis rosszul lesznek, mihelyt kicsit belenéznek mondjuk egy egyszerű text-editorral az oldal "belsejébe", a forráskódba. Az oldal célja, hogy az ilyen szerkesztők némileg, legalább alapszinten megismerjék egy HTML-oldal felépítését, és végszükség esetén "bele tudjanak nyúlni" magába a kódba is, ha esetleg olyan ötletük lenne, amit honlapszerkesztő programjukkal (mondjuk egy mezei Netscape Composerrel) képtelenek megvalósítani. Képzettebb webmesterek nyilván halálra fogják röhögni magukat néhány, kifejezetten lamer kijelentésemen. Ennek két oka lehet: én sem vagyok tökéletes, és esetleg máshogy hiszek valamit, mint ahogyan az valójában van; kezdőknek néha könnyebb úgy elmagyarázni valamit, hogy az ember kicsit másképpen, némileg torzítva írja le a dolgokat - ha eljut egy haladóbb szintre, úgyis rá fog jönni, hogy baromság. Ugyancsak sokaknak fog szemet szúrni, hogy a HTML és az internet történetével nem fogok túl sokat szórakozni. Erős híve vagyok az "immedias res"-nek, egyébként sem akarom mindjárt az elején elkedvetleníteni azokat a keveseket, akik esetleg arra vetemednek, hogy beleolvassanak a firkálmányomba. (Számítógépen azt hogy hívják? Ütögetmény?!)

A fejezetekben kellő mennyiségű minta található, melyek alatt vagy mellett egy kis minta kép található. Ezekre kattintva a minta által leírt oldal jelenik meg egy külön böngészőablakban, mutatva a kód által leírt oldal gyakorlati eredményét. Ha pedig a forráskódra vagy kiváncsi, a legjobb, ha egyszerűen a Windows notepad-jében (jegyzettömb) nézed meg (a Netscape-ben Ctrl-U is megteszi). A minták és a kódok egységesen írógép betűtípussal vannak szedve. Egy-egy fejezet egy adott témát tekint át, melyekre egyértelműen utal a fejezet címe. Teljesen kezdőknek javaslom a fejezetek sorrend szerinti olvasását, haladóbbak természetesen nyugodtan kihagyhatják az első részeket.

Ha van egy kis kedved, nyugodtan próbálgasd ki a tanult, látott parancsok hatását, írkálj kis HTML oldalakat, adjál neki *.html nevet, és nézd meg egy böngészőben! Messze úgy tanul az ember a legtöbbet, ha saját maga is kipróbálja és használja az új dolgokat. Nem baj, ha valamit elrontasz, sőt, ha magadtól jössz rá a hibára, akkor legközelebb már biztosan tudni fogod, hogyan kell helyesen csinálni.

Minden fejezet végén egy összefoglalás található, ahol megpróbáltam a tanultakhoz kapcsolódó kódokat (tagek, attribútumok, valamint az azokhoz rendelhető értékeket) összegyűjteni egy táblázatban. Mivel ez így önmagában esetleg nehézzé érthető meg, a táblázat után mintaképpen leírtam egy HTML-részletet, hátha így jobban fog menni.

Senki ne számítson arra, hogy néhány oldallal megtanítom HTML-szerkesztésre, de azt ígérhetem, hogy azok, akik figyelmesen átolvassák az oldalakat nem fognak kétségbe esni, ha meglátnak egy bármilyen összetett forráskódot.

Ha sikerült felkeltenem a figyelmedet, és kedvet kaptál egy kis önfejlesztéshez, akár máris kezdheted:

1. Hogyan épül fel egy HTML-oldal
2. Szövegek formázása
3. Grafikák
4. Táblázatok
5. Horgonyok, oldalak összekapcsolása (linkek)

Függelék
A. Néhány szín RGB kódolása
B. Speciális karakterek kódolása

  Lap tetejére   Kezdőlap